fallback

България - пред трети пореден кабинет на малцинството

Тhe Washington Times: Изборите може да дестабилизират политиката в страната

08:37 | 22.10.14 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

В свой анализ за The Washington Times политолозите Петя Костадинова от Университета на Илинойс в Чикаго и Мария Попова от McGill анализират следизборните процеси в България. В материала се констатира, че в страната цари коалиционно объркване и че това може да дестабилизира политическата система. Според вестника най-вероятно след края на преговорите в България отново ще управлява кабинет на малцинството.

Поредните избори отново бяха белязани от ниската избирателна активност от малко над 51% - подобна на тази от парламентарните избори през 2013 г., пише The Washington Times. Изданието прогнозира, че докато коалиционните преговори продължават, най-вероятното правителство е кабинет на малцинството на най-голямата партия (която има само 35% от местата) – третото правителство на малцинството след 2009 г. 

„Със силно фрагментирани резултати последните избори за парламент имат потенциала да дестабилизират политическата система на страната”, коментира още The Washington Times. Вестникът припомня, че в парламента бяха избрани осем парти и коалиции и заключава, че това го прави най-разединеният в демократична история на страната.

В материала се анализира всяка една влязла в Народното събрание формация и се прави сравнение с резултатите ѝ от миналите избори. Изданието стига до извода, че от всички участници в предишните избори само ДПС печели нови места, докато ГЕРБ губи 13 места в парламента, въпреки че в процент увеличава подкрепата за себе си. Разбира се, БСП е големият губещ от тези избори, като губи половин милион гласа от 2013 г., както и 45 места. Атака също продължава да отчита спад в подкрепата си.

Промяната в подкрепата към партитте между 2013 г. и 2014 г.

Междувременно се очаква нова среща от втория кръг на преговорите за съставяне на правителство. Късно във вторник той стартира с тайна среща между лидерите на ГЕРБ и тези на партиите в Реформаторския блок. След нея не се стигна до решение за подписване на коалиционно споразумение, но двете сили отчетоха сближаване на позициите си.

Няколко часа по-рано БСП обяви готовност да се включи във втория тур на преговорите.

Още политически новини за България четете в Dnes.bg

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:28 | 12.09.22 г.
fallback